David Baas skryter om löpsedeln på Facebook. Skärmdump: Facebook

David Baas fick eget löp på Södermalm

Publicerad 24 mars 2014 kl 17.40

Inrikes.Expressens reporter David Baas hängde i samarbete med det kriminella vänsternätverket Researchgruppen ut privatpersoner som kommenterat anonymt på Fria Tider och Avpixlat. För det belönades han med en Guldspade – och en alldeles egen löpsedel på Södermalm i Stockholm.

Gilla artikeln på Facebook

"David Baas från Söder prisad med Guldspaden i natt för sina avslöjanden om Avpixlat”, löd den lokala Expressenlöpsedeln under söndagen.

Baas prisade journalistiska gärning bestod i att han hämtade namn ur vänsterextrema Researchgruppens åsiktsregister över personer som kritiserat regeringens invandringspolitik på nätet, för att sedan åka hem till privatpersonerna och konfrontera dem med ett kamerateam.

"Jag utgår från att Expressen säljer slut idag", skriver en nöjd David Baas på Facebook som kommentar till löpsedeln.

GLAMOURÖST: David Baas och Christian Holmén från Expressen firar Guldspadepriset tillsammans med de dömda våldsbrottslingarna Carl Tullgren och Martin Fredriksson från Researchgruppen:

I en intervju med Dagens Media hävdar Researchgruppens representant Måns Nilsson att det vänsterextrema nätverket har ett rent journalistiskt syfte med sin research.

– Det Researchgruppen gör är inget politiskt arbete, det är ett journalistiskt arbete, säger Nilsson till Dagens Media.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Nya ÖB skippar Pride

Tecknet i tiden. Föregångarna dansade och sjöng och var extremt engagerade i woke-jippot.0 

Ekonominyheter

Arbetslösheten närmar sig 10 procent

Dystra siffrorna.. Nu räknas 559.000 personer som arbetslösa i Sverige.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Utländska turister kan varken ta ut pengar eller använda "Swish". "De kan inte förstå hur det kan vara så svårt att få tag på kontanter."0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Hulk Hogan är död. Amerikanska wrestlingikonen har avlidit efter hälsorykten.0 

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0