Raskravallerna i England
De mördade flickorna.

De dödades i Southport

Publicerad 31 juli 2024 kl 09.04

Utrikes. Bebe King, 6, Elsie Dot Stancombe, 7, och Alice Dasilva Aguiar, 9, dödades i måndagens knivdåd i Southport. Det meddelar den lokala polisen i ett pressmeddelande.

Dela artikeln

De dödade barnens familjerna hart själv gått ut med bilderna bilderna på sina döttrar. De anhöriga får nu professionell hjälp och ber om att bli lämnade ifred.

”Fortsätt att le och dansa som du älskade att göra, vår prinsessa. Som vi sa till dig förut kommer du alltid att vara vår prinsessa och ingen kommer att ändra på det”, skriver Alice familj i ett uttalande.

Ytterligare fem barn och två vuxna vårdas med livshotande skador. Den misstänkte, en gripen 17-årige, har invandrarbakgrund från Rwanda i Afrika.

Motivet till attacken är ännu oklart.


"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Nya interaktiv karta visar snabba trenden. Även stora delar av Stockholm domineras nu av personer med utländsk bakgrund.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Stockholmsbörsen väntas falla imorgon – men inte detta bolag

Trump skapar osäkerhet bland USA:s allierade.. Svenska jätten vinnare när Grönland kraschar förtroendet för amerikansk försvarsindustri.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.