Foto: Charles Roffey/Cc-By-Nc-Sa

Delstat får bakläxa om shariaförbud

Publicerad 11 januari 2012 kl 19.05

Utrikes.Oklahoma får inte införa en lag som förbjuder domstolar att tillämpa sharialagar vid rättegångar i delstaten, slog en federal domstol fast på tisdagen.

Gilla artikeln på Facebook

2010 röstade över 70 procent av invånarna i Oklahoma ja till att förbjuda sharialagar. En domstol i Denver beslutade kort efter omröstningen att skjuta upp lagens ikraftträdande, sedan muslimska grupper lämnat in en stämningsansökan där de hävdade att förbudet strider mot religonsfriheten i USA:s konstitution.

Nu ger en federal överdomstol muslimerna rätt, uppger AP. Enligt nyhetsbyrån har domstolen funnit att lagen kan kränka muslimer och därför inte får införas.

I lagen stod det bland annat:

"Domstolar ska inte tillämpa utländska rättsprinciper eller principer från andra kulturer vid sin bedömning. I synnerhet ska internationell lag eller sharialag inte tillämpas".

I sitt beslut skriver domstolen att det är uppenbart att bestämmelsen tar speciellt sikte på muslimer, eftersom sharialagar nämns uttryckligen i lagen. Delstaten å sin sida hade hävdat att man ville förbjuda utländsk och kulturfrämmande rättstillämpning generellt och att sharialagar mest angavs som exempel.


Efter snyftreportaget i GP. Joakim Lamotte ställde kompletterande fråga till jättefamiljen.0 Plus

Skandalanstalten. Tre av kvinnorna har nu själva dömts till fängelse.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Teorin: Vi har fått skojaren Bohlin för våra synders skull

Guillou om underbarnet som gjorde värnplikt i riksdagen. Har gjort succé med "anlagd skinnskalle, mörkt helskägg och vilt stirrande svart blick".0 

Ekonominyheter

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.