AFA-terrorn i Portland

En skjuten till döds när Trump-anhängare intog Portland

Publicerad 30 augusti 2020 kl 14.02

Utrikes. En man sköts till döds i Portland i samband med att Trump-anhängare och vänsterextremister drabbade samman i staden, rapporterar NBC News.

Dela artikeln

Under sommaren har vänsterextrema grupper startat kravaller i Porland i Oregon nästan dagligen, och de lokala myndigheterna i den vänsterstyrda staden står handfallna inför våldet.

På lördagen valde en bilkaravan av Donald Trump-anhängare att köra genom staden för att visa sitt stöd för den sittande presidenten.

Tumult uppstod när vänsterextremisterna började kasta saker på bilarna och bränna upp banderoller från Trumps valkampanj. Deltagarna i karavanen gav tillbaka med pepparsprej och paintballkulor, enligt RT.

På kvällen kom larmet om att en man hade blivit skjuten i bröstet i centrala Portland. Mannens liv kunde inte räddas.

Det är oklart om dödsskjutningen har någon direkt koppling till sammandrabbningarna mellan de två politiska grupperna, uppger polisen för NBC News.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 634955132


Varnish cache server

"Krigsförbrytaren” och ”slaktaren” i Aftonbladet och TV4. Samtidigt har SD och regeringen gjort det olagligt att "förringa" hur ond han var.0 

Mer från Utrikes

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 

Dolly Parton är död. Countryikonen har avlidit vid 80 års ålder.0