Storbritanniens hälsominister Sajid Javid.

England ska avveckla vaccinpassen

Publicerad 14 januari 2022 kl 23.13

Utrikes. Systemet med vaccinpass kommer inte längre att tillämpas i England efter den 26 januari, sade Storbritanniens hälsominister Sajid Javid under fredagen.

Dela artikeln

I mitten av december infördes ett system med så kallade vaccinpass, eller covidpass, i England. Åtgärden var kontroversiell - 100 konservativa parlamentsledamöter gick emot det egna partiet och röstade nej när frågan behandlades i underhuset. Förslaget gick ändå igenom eftersom det fick stöd av Labourpartiet.

Men nu ser det ut som om vaccinpassen blir kortlivade. Storbritanniens hälsominister Sajid Javid sade under fredagen att systemet med vaccinpass ska avvecklas. Det uppger flera brittiska tidningar, bland annat The Times och Daily Mail.

Att vaccinpassen inte längre behövs motiverades av hälsoministern med att omikronvarianten av covid-19 uppges vara på tillbakagång. De inrapporterade fallen av personer som testat positivt för covid-19 har sjunkit med 40 procent under den senaste veckan.

Något formellt beslut om att avskaffa vaccinpassen har ännu inte fattats. Frågan kommer att behandlas av regeringen på ett sammanträde den 26 januari.

I England krävs det för närvarande vaccinpass för att besöka bland annat nattklubbar och evenemang inomhus med fler än 500 deltagare.

Regler om vaccinpass gäller inte bara i England utan även i Storbritanniens övriga delar, Skottland, Wales och Nordirland. Huruvida passen kommer att bli kvar i de delarna beslutas lokalt och är för närvarande oklart.


"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Svensk våldtäktsstatistik chockar världen. Miljardärens intervention väcker nu debatt bland invandringskritiker.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Kriminalvården chartrar privatplan åt intagna – "det mest humana"

Kan kosta 300.000 kr per resa. Lägger 100 miljoner om året på komfortabla transportsättet – mörkar allt.0 

Ekonominyheter

Det våras för svensk ekonomi trots paus i bostadsrallyt

Rekordmånga säljare sänker priset.. Men för hushållen ser ekonomin nästa år ändå ljusare ut.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.