Explosioner vid Israels ambassad i Köpenhamn

Publicerad 2 oktober 2024 kl 09.13

Utrikes. Två explosioner inträffade nära Israels ambassad i Köpenhamn under natten till onsdagen.

Dela artikeln

Händelserna skedde vid korsningen Strandagervej och Lundevangsvej i Hellerup, ett område där flera ambassader och konsulat är belägna. Ingen person har rapporterats skadad.

Polisen bekräftar att explosionerna inträffade i "omedelbar närhet" till den israeliska ambassaden, men biträdande polischef Jakob Hansen säger att det ännu är för tidigt att fastställa om det finns en koppling till ambassaden.

Inga gripanden har gjorts, och ett stort område kring platsen har spärrats av för fortsatt undersökning.

Israels ambassad i Danmark uttrycker sin chock över händelsen.

”Vi är chockade över explosionerna nära ambassaden tidigare idag. Vi har fullt förtroende för den danska polisen i deras hantering av ärendet och den fortsatta utredningen”, skriver ambassaden på X.


Varningen: Radera omedelbart. Gör hemliga ljudinspelningar var femtonde minut och skickar dem vidare till okänd ort.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Jeff Ahl startar tankesmedja för återvandring

SD-veteranens nya projekt: tankesmedjan Heimr. Understryker att satsningen inte är konservativ – utan radikal.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.