Thomas Mattsson var chefredaktör för Expressen 2009–2019.

Expressen-feminister skriver protestbrev till Expressen

Publicerad 17 december 2021 kl 15.56

Media. Sex Expressen-feminister skriver nu ett öppet brev till sin arbetsgivare efter tidningen ETC:s avslöjanden om behandlingen av kvinnor på den utåt sett politiskt korrekta arbetsplatsen. Mycket av missnöjet spåras till den tidigare chefredaktören Thomas Mattssons ledarskap.

Dela artikeln

De sex feministerna, Atilla Yoldaz, Cissi Wallin, Frida Stranne, Irena Pozar, Isobel Hadley-Kamptz och Katarina Wennstam, föreslår en omfattande internutredning av arbetsmiljön och kräver att ledningen tar tag i "sexismen" och den "dåliga arbetsmiljön".

Även omfattande maktmissbruk pågår på tidningen, enligt avslöjandet i Dagens ETC, som bygger på vittnesmål från 40 i huvudsak anonyma källor inom Expressen.

Tidningens fackordförande Jan Spångberg säger till tidningen Journalisten att tidigare undersökningar visat att det finns en "patriarkal struktur" och att det förekommit ”enstaka inslag av sexism”.

– Enstaka sexistiska utfall och övergrepp ingår väl i alla företags vardag, säger Spångberg till Journalisten.

ETC:s granskning av arbetsförhållandena på Expressen härstammar i huvudsak från den tidigare chefredaktören Thomas Mattssons tid som chef, först på webben och därefter som chefredaktör.

I vittnesmålen berättas det om hur Mattsson skällt ut unga kvinnliga journalister inför andra, på ett sett som fått dem att börja gråta.

Journalisten Leif Holmkvist skriver om Mattsons så kallade ledarskap att det präglades av två saker. Dels att han "drev sin personal hårt", och att många anser att han gick för långt och det ledde till att Arbetsmiljöverket kopplades in.

Enligt Holmkvist gav han sina "stjärnor", i flera fall manliga kompisar ur samma journalistgeneration, stort utrymme.

Efter att ha fått sluta på Expressen 2019 har Thomas Mattsson lämnat publicistiken, och har idag en symbolisk position som "Senior Advisor" på Bonnier News.


Banbrytande svenska studien. Alla deltagare återfick synförmågan efter operation.0 Plus

Ekonominyheter

Arbetslösheten närmar sig 10 procent

Dystra siffrorna.. Nu räknas 559.000 personer som arbetslösa i Sverige.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Utländska turister kan varken ta ut pengar eller använda "Swish". "De kan inte förstå hur det kan vara så svårt att få tag på kontanter."0 Plus

Mer från Media

SVT hånas för sina skräckröda väderkartor

"Jorden brinner" och "helvetet är här".. Men egentligen är det bara helt normal svensk sommarvärme.0 Plus

Riks klandras för rapportering om Expressen-kvinna som hade polissex

Gick över gränsen, enligt Mediernas Etiknämnd.. Journalisten "hade ingen tung chefsroll", så allmänintresset var "mycket lågt".0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Hulk Hogan är död. Amerikanska wrestlingikonen har avlidit efter hälsorykten.0