Krigshotet mot Sverige

Försvarsmakten höjer beredskapen

Publicerad 29 augusti 2014 kl 18.51

Inrikes. Det allvarliga läget i Ukraina får nu svenska Försvarsmakten att höja beredskapen och utöka underrättelseinhämtningen.

Dela artikeln

– Vi följer utvecklingen mycket noga, säger chefen för ledningsstaben, generallöjtnant Jan Salestrand, i ett pressmeddelande.

På grund av utvecklingen i Ukraina agerar det svenska försvaret nu bland annat genom höjd stabsberedskap i Högkvarteret och förstärkt underrättelseinhämtning. Stabsarbetet syftar att se över behovet att anpassa beredskapen, kommande övningar och annan verksamhet.

Med hänsyn till den ökade övningsverksamheten i Östersjön är incidentroten för närvarande stationerad på Gotland.

Även Finland har höjt den militära beredskapen efter tre ryska kränkningar av finskt luftrum den senaste veckan, rapporterar Svenska Dagbladet.

Försvarsmakten kommer som planerat att delta i den internationella marinövningen Northern Coast i Finland, som inleds på måndag.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 418397097


Varnish cache server

Skulle visa sin godhet. Nu har familjen tagit över det nyrenoverade huset och hotar "slå in käften" på honom.0 Plus

Mer från Inrikes

Svensk trend: Politikerna tar sommarlov även under valår

Syns inte till – har semester.. "Politikerna är så slappa att de till och med har flyttat Almedalsveckan till juni".0 

Volvo V70 från 2005 utklassar nya bilar i säkerhetstest

Pekskärm- och app-bilar en trafikfara.. Gamla Volvon utklassar bilarna som kräver pillande i menysystem vid ratten.0 

Katja Nyberg hoppar av Widdings parti

Vildens nya drag.. Tar tillbaka kandidatur för Ambition Sverige.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0