I dag är det olagligt att falskeligen uppträda som polis eller bära polisuniform, men det är tillåtet att färdas i ett fordon som ger sken av att tillhöra polisens utryckningsfordon. Det finns flera exempel på bilar som målats om i syfte att de ska förväxlas med polisbilar.
Det vill regeringen sätta stopp för i en kommande lagändring.
– Allmänheten ska aldrig behöva tvivla på om en polisbil är en polisbil, det rubbar förtroendet för rättsväsendet, säger justitie- och migrationsminister Morgan Johansson i ett pressmeddelande.
Lagförslaget innebär att polisens vapen, ordet polis och vissa larmanordningar endast ska få användas på polisens fordon eller efter särskilt tillstånd från Polismyndigheten.
Enligt förslaget ska polisen kunna meddela tillstånd att använda sådana kännetecken för särskilda ändamål, exempelvis vid filminspelningar eller utställningar. Den som använder polisens kännetecken utan tillstånd ska vara skyldig att ta bort dessa kännetecken från fordonet, annars kan personen dömas att betala vite.
Lagförslagen föreslås träda i kraft under våren 2016.