© FT GRAFIK

Färja med svenskar ombord sjönk i Thailand

Publicerad 3 november 2013 kl 15.38

Utrikes.En båt sjönk vid 12-tiden svensk tid under en rutt mellan Pattaya och ön Koh Larn i centrala Thailand, rapporterar Aftonbladet.

Gilla artikeln på Facebook

Enligt tidningen ska det finnas flera svenskar ombord. Enligt turistpolisen dog sex personer i olyckan.

Den svenska turistpolisen Johan Lökken säger till Aftonbladet att han deltagit i räddningsinsatsen tillsammans med flera ambulanser och sjukvårdspersonal. En svensk överlevande kvinna uppger till samma tidning att de flesta på båten har klarat sig.

Enligt svenska UD finns det än så länge inga rapporter om skadade svenskar.

Senare på dagen stod det klart att inga svenskar hade dött i olyckan.


© FT GRAFIK


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Varning för starka bilder! Ena kvinnan går till attack – men offret ger tillbaka med samma mynt.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Migrationsforskare: "Man kan knappast tala om ett paradigmskifte"

Minskad invandring bara i marginalerna. Och det är oklart om Tidögänget ens kan ta på sig äran för det lilla, konstaterar forskaren Henrik Malm Lindberg.0 

Ekonominyheter

Arbetslösheten närmar sig 10 procent

Dystra siffrorna.. Nu räknas 559.000 personer som arbetslösa i Sverige.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Utrikes

Efter korruptionskaoset. Så många ukrainare stöttar numera presidenten.0 

SSU vill att Sverige lämnar Nato

Beslutet på ungdomsförbundets kongress.. "Går inte längre att lita på USA när Donald Trump sitter i Vita huset."0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Sjöjungfru-staty ska rivas i Köpenhamn – har för stora bröst. Sexistanklagade "Stora sjöjungfruns" öde har slutligen avgjorts.0 

Unga svenska män går med i ortodox kyrka – inspirerade av Jordan Peterson. Ortodoxa församlingen i Överkalix lockar plötsligt många.0 Plus