Elle

Tjockis på omslaget till rasistanklagad Elle

Publicerad 15 februari 2012 kl 07.39

Utrikes.Modemagasinet Elle anklagades nyligen för rasism efter att ha hyllat makarna Obama för att de "äntligen har förstått vit modetradition". Men nu kontrar tidningen med att visa hur öppensinnad och modern man är - genom att placera ett en tjockis på omslaget.

Gilla artikeln på Facebook

Det är plus size-modellen Tara Lynn som fått uppdraget att förbättra den franska modetidningens image i veckan. På omslaget till februarinumret figurerar hon lättklädd bredvid rubriken "The Body", som insinuerar att det här är en kroppsform som kvinnor bör sträva efter - snarare än en smalare figur som t.ex. Elle MacPhersons, skriver en upprörd Daily Mail.

Tidningen återger därefter en rad exempelbilder på plus size-modeller som vi på Fria Tider emellertid har valt att bespara våra läsare.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Ökad riskbenägenhet, lägre empati... Nu slår forskarna larm om vanliga värktabletternas okända effekter.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Yttrandefriheten begränsas efter judisk protest: "Det öppna samhällets fiender"

Fredrik Kärrholm (M): "Tyvärr helt nödvändigt". M-toppen presenterar nya tuffa begränsningar "efter den senaste tidens händelser".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mer från Utrikes

Tyske kanslerns tårar under slakten i Gaza: "Antisemitism"

Gråter – och förklarar krig mot yttrandefriheten.. Friedrich Merz lovar tuffa tag mot "konstnärlig, kulturell och akademisk" frihet i Tyskland.0 

Väpnad gaymilis utreds för mordet på Kirk

Inte säkert att mördaren agerade ensam.. Vänsterextrema "Armed Queers" en av grupperna som granskas.0 

Misstänkt Kirk-mördare bodde med transvestit

"Djupt indoktrinerad i politisk vänsterideologi".. Transvestiten uppges samarbeta "till fullo" med utredningen.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Ken Ring blir skådespelare – rollen: gängledare. Rapparens comeback i rampljuset.0 

Björn Söder släpper AI-låt om kärleken till Israel. Även en Karl XII-låt har släppts.0