Flygförbud för USA:s Gripen-dödare

Publicerad 4 juli 2014 kl 10.54

Utrikes. Samtliga stridsflygplan av modellen Lockheed Martin F35 Joint Strike Fighter beläggs nu med flygförbud sedan ett plan fattat eld på en flygbas i Florida i förra veckan.

Dela artikeln

Utvecklingen av det avancerade stridsflygplanet har kostat Pentagon och skattebetalarna i en rad länder – däribland Norge – nästan 400 miljarder dollar. Det supermoderna planet, som varit huvudkonkurrent till svenska Gripen i en rad tunga vapenaffärer, är därmed USA:s dyraste vapen någonsin.

Orsaken till branden i planet ska nu utredas medan alla plan står kvar på marken.


Nyheter från förstasidan

Trump: "Mitt folk börjar hata Israel"

Kommentaren till judisk donator. MAGA-rörelsen börjar få rejält nog av USA:s "greatest ally".0 

Ekonominyheter

Arbetslösheten närmar sig 10 procent

Dystra siffrorna.. Nu räknas 559.000 personer som arbetslösa i Sverige.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Utländska turister kan varken ta ut pengar eller använda "Swish". "De kan inte förstå hur det kan vara så svårt att få tag på kontanter."0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Hulk Hogan är död. Amerikanska wrestlingikonen har avlidit efter hälsorykten.0 

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0