Företagare ska kunna dömas för bidragsbrott

Publicerad 15 maj 2021 kl 13.43

Ekonomi. Regeringen bör snarast lägga fram ett förslag i riksdagen om att utvidga bidragsbrottslagen så att den även omfattar statliga stöd till företag. Det föreslår socialförsäkringsutskottet.

Dela artikeln

För att bevara "förtroendet" för bidrag i Sverige och för att skydda de offentliga finanserna måste samhället kunna lagföra både privatpersoner och företag som fuskar och begår brott mot systemen, menar utskottet.

"Konsekvenserna för den som fuskar till sig stöd måste bli mer kännbara och tydliga", skriver ledamöterna i ett förslag.

Förslaget om tillkännagivande har sin grund i ett utskottsinitiativ. Det innebär att ett utskott på eget initiativ lägger fram ett förslag till riksdagsbeslut. Förslaget kommer alltså inte från en proposition från regeringen eller en motion från riksdagsledamöter, som annars är det vanliga.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 304176015


Varnish cache server

Mer från Ekonomi

"Skrämmande": Växande vreden när storbankerna stoppar kontanter och stänger konton

Allt fler får nog av terrorn.. "Banken har slutat vara en servicepartner och blivit en fientlig kontrollmakt."0 

Stockholmsbörsen faller tungt efter Trumps hot

Backar två och en halv procent vid öppning.. Allvarlig oro för att Mellanösterns energiförsörjning är på väg att bombas sönder.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Onlyfans-ägaren död i cancer. Porrkungen Radvinsky blev 43 år.0 

Chuck Norris är död. Legendariske actionstjärnan blev 86 år.0