Grekisk arbetslöshet rekordhög

Publicerad 10 augusti 2012 kl 11.44

Ekonomi.Den grekiska arbetslösheten har stigit till nya rekordnivåer. Var fjärde grek saknar arbete och så mycket som varannan grek mellan 15 och 24 år saknar jobb.

Gilla artikeln på Facebook

I fotspåren av den grekiska lånekarusellen står nu var fjärde grek utan arbete, skriver Reuters. Bland unga mellan 15 och 24 år är utsikterna att hitta ett jobb ännu sämre - varannan står nu utan, visar senaste statistiken från i maj.

Under april var arbetslösheten 22,6 procent och steg till 23,1 procent i maj. Och värre blir det. Staten har kungjort att den avser avskeda 40 000 offentliganställda för att klara av att betala de tidigare lånen från utländska borgenärer. Stora uppsägningar väntas också inom kommunal sektor.

Arbetslösheten i Grekland är dubbelt upp mot medelvärdet i euroländerna och nästan lika illa som i Spanien, där 24,6 procent av befolkningen är arbetslös.

Samtidigt som det ges dystra ekonomiska utsikter för Grekland försöker de bankvänliga regeringspartierna socialdemokratiska PASOK och konservativa Ny demokrati övertyga omvärlden om att de gör allt för att skära ned i utgifterna för att kunna få mer lån.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Åkesson nu populärare än Kristersson

Stödet för statsministern rasar bland män. Om bara männen fick bestämma skulle Jimmie Åkesson styra.0 

Ekonominyheter

Bombterror bakom sänkta bostadspriser

Tydligt samband.. Effekten är statistiskt säkerställd, enligt ekonomer.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0 

Vasaskeppets "lillasyster" hittad utanför Finland . Förliste 1651 – och beskrivs som mindre och snabbare syskon.0