Att just grisdelar som använts i attacken är förmodligen ingen slump, eftersom grisar anses vara smutsiga djur enligt den muslimska tron.
Just nu rubriceras brottet som skadegörelse men med tanke på typ av objekt och föremål kan det bli något ytterligare, säger Ulf Lindgren vid polisens länskommunikationscentral till Metro.
Fittjamoskén fick i våras stor uppmärksamhet i media efter att ha blivit den första moskén i Sverige som tillåts spela böneutrop från sin minaret. Det första böneutropet möttes av en demonstration anordnad av exiliraniska kommunister. Viss förvirring utbröt när iranierna i sin tur möttes av "queerfeminister" och andra svenska vänstergrupper som istället demonstrerade för de muslimska böneutropen.
I oktober frikändes en 22-årig som tidigare stått åtalad för störande av förrättning efter att ha tutat med sin bil utanför moskén medan böneutrop pågick.