Recessionen
 

Hemelektronik vräks bort i mellandagarna

Publicerad 24 december 2022 kl 14.51

Konsument. Försäljningen av hemelektronik har gått uselt i Sverige inför jul, enligt analys av Stockholms handelskammare. Många butiker har stora lager som de nu måste rea ut för att bli av med, rapporterar TT.

Dela artikeln

I december bedömde 100 procent, alltså samtliga tillfrågande butiksägare inom elektronikbranschen, att de satt med för stora lager.

– Många företag inom handeln kommer att ha mycket reor efter jul, säger Stefan Westerberg, chefsekonom på Stockholms handelskammare, till TT.

Hemelektronik var ett populärt inköp under pandemin när fler jobbade hemma. Nu har försäljningen sjunkit på grund av inflation och höjda räntor, och många har återgått till arbete på kontoret.

Reorna kan pågå långt in på 2023, enligt Stockholms handelskammare.

– Reorna kommer att fortsätta även under januari, februari och mars, säger Tomas Markusson, analytiker på Swedbank.

De högbelånade svenskarna har nämligen inga pengar, då dessa rykt i räntekostnader, så det som brukar säljas av i mellandagsrean kommer inte att gå åt förrän långt in på våren.

– Svenska konsumenter kommer få en tuff januari, säger Andreas Kull, analytiker på Danske Bank, till TT.


Varningen: Radera omedelbart. Gör hemliga ljudinspelningar var femtonde minut och skickar dem vidare till okänd ort.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Jeff Ahl startar tankesmedja för återvandring

SD-veteranens nya projekt: tankesmedjan Heimr. Understryker att satsningen inte är konservativ – utan radikal.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.