Polisen fick strax efter klockan tre natten till onsdagen larm om misstänkt inbrott i en bostad då en man höll på att slå sönder fönsterrutor på en fastighet.
I samband med att tjuven skulle gripas uppstod en situation där en av poliserna drog sitt tjänstevapen och sköt verkanseld.
– Då uppstod våldsamt tumult, varpå en polis avlossade fler än ett skott, säger Jonas Lindell, chef lokalpolisområde Höglandet, till Aftonbladet.
Den misstänkta inbrottstjuven skadades svårt och poliserna inledde första hjälpen på honom. De körde honom till sjukhus där han dödförklarades.
Dödsskjutnngen har anmälts till Särskilda Åklagarkammaren och kommer att utredas av den. De inblandade poliserna har tagits ur tjänst.