Inflationen nere på 1,5 procent

Publicerad 8 januari 2025 kl 09.22

Ekonomi. Inflationen enligt KPIF-måttet sjönk till 1,5 procent i december, vilket är lägre än de 1,7 procent som analytiker förutspått. Det visar preliminära siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Dela artikeln

KPIF, där effekterna av boräntor exkluderas, låg på 1,8 procent i november, men sjönk alltså ytterligare under december månad.

Den preliminära inflationstakten enligt KPI för december 2024 var 0,8 procent, vilket var en nedgång från 1,6 procent i november. Månadsförändringen för KPI från november till december var 0,0 procent.


Nyheter från förstasidan

Arabisk hjälte avväpnade skytt i Bondi Beach

Slog till mot terroristen – utan egna vapen. 43-årige grönsakshandlaren Ahmed al-Ahmed pekas ut för hjältedådet.0 

Ekonominyheter

Hanif Bali: Boomers och deras bostadspriser hotar fertiliteten

Unga har inte råd att bilda familj.. "Tydligen förväntas 90-talisterna yngla av sig i Attefallare".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Går betydligt längre än SD – och väljarna älskar det. Majoritet för att helt enkelt skicka hem alla invandrare som går på bidrag.0 

Mer från Ekonomi

Det våras för svensk ekonomi trots paus i bostadsrallyt

Rekordmånga säljare sänker priset.. Men för hushållen ser ekonomin nästa år ändå ljusare ut.0 

Husqvarna och ABU Garcia stänger i Sverige

"Beskedet är fruktansvärt".. Tufft för vanliga industrier i en tid av krig och bolån.0 

Inflationen sjunker rejält – nu nära målet

"Nu är vi verkligen på väg.". Men några nya räntesänkningar väntas inte i närtid.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0