Ingen DDoS-attack bakom Flashbacks krasch

Publicerad 9 februari 2025 kl 11.01

Media. Det extrema nyhetsläget efter tisdagens skolskjutning i Örebro ledde till att många svenskar sökte information på Flashback – så många att forumet kraschade. Det bekräftar grundaren Jan Axelsson i en mejlintervju med bloggaren och journalisten Emanuel Karlsten.

Dela artikeln

– Det var ingen DDoS-attack, utan enbart många besökare. Att detta inträffar vid större händelser är givetvis högst olyckligt, säger Axelsson.

Flashback, som drivs med parollen "yttrandefrihet på riktigt", har länge varit en plattform där både rykten och obekräftade uppgifter sprids – men också många sanningar.

Vid större nyhetshändelser strömmar ofta besökare till forumet i jakt på mer information än vad traditionella medier rapporterar. Den massiva trafikökningen efter skolskjutningen överbelastade dock forumets servrar.

Axelsson uppger att Flashback har problem med sin serverkapacitet till följd av brist på pengar.

– Vi har inte kunnat åtgärda problemen innan, då det helt enkelt inte funnits tillräckligt med resurser, men vi åtgärdar dem nu, säger han till Karlsten samtidigt som han ber om donationer på den egna sajten.

Enligt Flashbacks årsredovisning för 2023 hade bolaget dock 3,4 miljoner kronor i eget kapital.


Skandalen avslöjas av Riks. Mannen och hans släktingar terroriserar omgivningen – men ministern tar dem i försvar.0 Plus

Så går stöldmetoden till. Man i Stockholm tog ena kvinnan på bar gärning.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Musk startar nytt parti för att banta USA:s byråkrati

America Party vill skära i allt. Men vägen till det amerikanska parlamentet är lång och svår – även för världens rikaste man.0 

Ekonominyheter


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.