Den israeliske soldaten Elor Azaria (upplyst fält) gör sig redo för att gå fram och skjuta Abdel Fattah al-Sharif (liggande, mitten).

Israelisk soldat döms till fängelse

Publicerad 21 februari 2017 kl 12.44

Utrikes. Den israeliske soldaten Elor Azaria döms till fängelse för dråp. En palestinsk man låg skadad på marken när Azaria gick fram och dödade honom genom att skjuta honom i huvudet.

Dela artikeln

Under tisdagen slog israelisk domstol fast att soldaten Elor Azaria döms till 18 månaders fängelse för dråp på en palestinier, rapporterar CNN.

Palestiniern, 21-årige Abdel Fattah al-Sharif, ska tillsammans med en annan palestinier ha utfört ett knivangrepp mot en israelisk soldat i mars förra året. Den israeliske soldat som angreps ska inte ha fått några allvarliga skador.

Den ene palestiniern dödades med en gång i samband med angreppet och Abdel Fattah al-Sharif skadades inledningsvis och blev liggande på marken. Ett videoklipp visar sedan hur al-Sharif ligger oskadliggjord på marken och att Elor Azaria går fram och skjuter honom i huvudet.

Israeliska försvarsmakten bekräftar att Azaria kom till platsen ca 11 minuter efter angreppet, gick fram till den skadade mannen som låg på marken, och dödade honom med ett skott i huvudet.

Den israeliske soldatens försvar hävdade att Azaria agerade i självförsvar, eftersom att han fruktade för sitt liv. Åklagaren hävdade att Azaria motiverades av hämnd.

Beslutet har emellertid orsakat missnöje i Israel. Premiärminister Benjamin Netanyahu har sagt att han anser att Azaria ska benådas och en israelisk kedja med matvarubutiker har gått så långt att de hyllar Azaria genom att ha hans bild på sina plastpåsar.


Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0 

Vasaskeppets "lillasyster" hittad utanför Finland . Förliste 1651 – och beskrivs som mindre och snabbare syskon.0