" /> " /> " />
Expressens chefredaktör Thomas Mattsson får kritik från flera håll. (Foto: Holger Motzkau/CC-BY-SA)

Journalistveteran: "Expressen skapar åsiktsregister med våldsvänstern"

Publicerad 11 december 2013 kl 18.42

Inrikes.Göran Fröjdh, som har arbetat på Aftonbladet i 25 år, är starkt kritisk till dagens uthängningar av privatpersoner i Expressen. Att Bonniertidningen i samarbete med våldsdömda vänsterextremister skapat ett åsiktsregister över oliktänkande visar att svensk journalistik befinner sig i kris, menar han.

Gilla artikeln på Facebook

I ett blogginlägg (finns arkiverat här) med rubriken "Expressen och våldsvänstern skapar eget åsiktsregister" går Fröjdh till hårt angrepp mot Expressen och övriga svenska medier, som han menar visar prov på hyckleri.

"Det ironiska i sammanhanget är att samtidigt som de stora medierna förfasar sig över NSA/FRA:s massövervakning och över polisens Romregister – som faktiskt innehåll namn på riktiga brottslingar – applåderas införandet av ett politiskt åsiktsregister där mer än 6200 svenskar nu finns", skriver han.

Han konstaterar att Expressens avslöjande bygger på ett åsiktsregister som skapats av Researchgruppen, "vänsterextrema AFA:s egen underrättelsetjänst", vars företrädare Martin Fredriksson bland annat är dömd för en järnrörsmisshandel av en politisk motståndare.

Särskilt illa är det att Bonnier nu tagit steget från att avslöja politiker till att hänga ut helt vanliga människor med avvikande åsikter, menar Göran Fröjdh.

"För Expressen, en gång en tidning som utmanade makten, sparkar nu istället neråt. Att på fullt allvar hävda att en småföretagare i åkeribranschen är en 'makthavare i näringslivet' är skrattretande och verkar vara ett tamt försök att sanktionera en publicering som aldrig borde ha gjorts", skriver han på bloggen.

Även SvD:s ledarskribent Sanna Rayman riktade idag kritik mot Expressens uthängningar.

"Aktiva politiker, folkvalda är en sak. Men den fortsättning som Expressen följer upp gårdagens avslöjanden med idag är bara obehaglig", skriver hon.

Men Expressens chefredaktör Thomas Mattson slår ifrån sig kritiken i en intervju med Medievärlden.

– Många så kallade invandringskritiker vill försvåra granskningen genom att hävda att "Bonniers har åsiktsregister" eller att påstå att det skett "dataintrång". Vi har förstås väntat oss sådana motattacker, men vi är rätt luttrade, säger Mattsson.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 323960301


Varnish cache server

Nu blir det kriminellt att "allvarligt skada" kvinnors ego. Den som "återkommande" beskyller sin fru för att ha fel kan få långa fängelsestraff.0 Plus

Mer från Inrikes

Markus Allard skänker 100.000 kronor till Dumpen

"Från politikerlönen.". Partiledaren delade ut check till Sara Nilsson och Patrik Sjöberg.0 

Regeringen tillsätter "slöserikommission"

Särskild utredare ska hitta möjligheter till nedskärningar.. Regeringen och SD överens om att inte finansiera reformer med höjda skatter.0 

Robinson-Pål åtalas för grov rattfylla med Harley-Davidson

Vittnets dramatiska redogörelse.. Pål Hollender, 58, hade 2,38 promille i blodet – men uppger att han är helt oskyldig.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Löftet: Ingen PK-mångfald i nästa Sagan om ringen-film. Regissören avfärdar "politiskt korrekt" rollbesättning.0