Annie Ernaux.

Judar rasar mot Svenska Akademien

Publicerad 10 december 2022 kl 16.13

Kulturnyheter. Det judiska Simon Wiesenthal-centret riktar rasande kritik mot att Svenska Akademien tilldelar Nobelpriset i litteratur till fransyskan Annie Ernaux, rapporterar Expressen.

Dela artikeln

Annie Ernaux påstås av Simon Wiesenthal-centret ha kopplingar till vad de kallar antisemitism.

– Budskapet till den judiska delen av världen är ”Helt ärligt, Vi bryr oss inte ett skit om er och ni kanske får vad ni förtjänar”, säger den judiska organisationens grundare, rabbin Abraham Cooper enligt Expressen.

Bakgrunden är att journalisten Olle Svenning i Dagens Nyheter har skrivit om Annie Ernauxs koppling till den fransk-algeriska författaren Houria Bouteldja, som Svenning beskriver som "en välkänd antisemit".

Abraham Cooper pekar också på att Annie Ernaux har stöttat den så kallade BDS-rörelsen, som arrangerar bojkotter av Israel. Att en sådan person kan få ett Nobelpris är "vidrigt", enligt den judiske profilen.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Blancolån finansierar "kontantinsats" när unga köper bostad

"Ett systemfel.". Mer än var tredje lånar hela vägen till "nocken".0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.