Kim Kardashian West.

Kim Kardashian West bakbunden och rånad i Paris

Publicerad 3 oktober 2016 kl 18.18
Av Mattias Albinsson

Utrikes. Den amerikanska foto­modellen och TV-profilen Kim Kardashian West rånades tidigt på måndags­morgonen i en bostad i Paris, skriver AP.

Dela artikeln

Beväpnade rånare band Kardashian West i ett badrum, därefter stal de smycken till ett värde av 10 miljoner dollar. Hon uppges inte ha skadats fysiskt av händelsen, men är mycket skakad av den.

Den 35-åriga kändisen var i Paris med anledning av Paris Fashion Week. Hon lämnade Paris och flög hem till New York igen bara timmar efter rånet.

Polisen i Paris letar efter fem misstänkta rånare. Omkring halv tre på natten släpptes de in av portvakten i fastigheten där den bostad Kardashian West vistades i fanns. Portvakten handbojades och tvingades därefter under vapenhot visa rånarna vilken lägenhet den amerikanska kändisen bodde i.

Enligt AP har Kim Kardashian West som vana att visa upp sina smycken och värdesaker på Twitter och Instagram, något som kan ha lockat rånarna att slå till mot just henne.


Skandalen avslöjas av Riks. Mannen och hans släktingar terroriserar omgivningen – men ministern tar dem i försvar.0 Plus

Så går stöldmetoden till. Man i Stockholm tog ena kvinnan på bar gärning.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Samlas in och eldas upp – metodiskt. De ligger bakom kuppen som får lokalpolitikerna att se rött.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0