Kombispel satt i styrelsen för telesäljarnas etikorganisation

Publicerad 18 september 2024 kl 18.33

Ekonomi. Branschorganisationen Kontakta, som organiserar aktörer inom så kallad etisk telefonförsäljning, har fattat beslut om omedelbar uteslutning av Kombispel, som fram till nu satt i etikorganisationens styrelse.

Dela artikeln

Kontakta är en intresseorganisation som främst tjänar pengar på att driva det så kallade NIX-registret genom ett av sina bolag, men organisationen jobbar även med riktlinjer och så kallade etiska frågor inom telefonförsäljning.

Tidigare hade Socialdemokraterna genom Kombispel ett betydande inflytande över Kontakta och genom ledamoten Fredrik Holdar satt man även i etikorganisationens styrelse.

Holdar avgick dock tidigare i veckan när skandalen kring Socialdemokraternas lotteriförsäljning briserade i media.

Skandalen har dock fortsatt att skämma ut Kontakta, vars tal om NIX-register och etikfrågor riskerar att klinga alltmer falskt i allmänhetens öron.

"Kontaktas styrelse har därför fattat beslut om att omedelbart utesluta Kombispel från medlemskap i Föreningen Kontakta Sverige", skriver organisationen i ett pressmeddelande idag.

S-lotteriet får därmed inte längre ens vara medlem i Kontakta.


Skandalen avslöjas av Riks. Mannen och hans släktingar terroriserar omgivningen – men ministern tar dem i försvar.0 Plus

Så går stöldmetoden till. Man i Stockholm tog ena kvinnan på bar gärning.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Samlas in och eldas upp – metodiskt. De ligger bakom kuppen som får lokalpolitikerna att se rött.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0