Kraftigaste fallet någonsin för KI:s konjunkturbarometer

Publicerad 23 april 2020 kl 09.37

Ekonomi. Konjunkturinstitutets konjunkturbarometer för april slår det värsta rekordet någonsin, uppger myndigheten.

Dela artikeln

Svenska Konjunkturinstitutets så kallade barometerindikator föll med hela 34 enheter från 92,5 i mars till 58,6 i april.

Indikatorn, som sammanfattar svaren från både företag och hushåll, befinner sig nu åtta enheter lägre än den lägsta nivån under finanskrisen, skriver myndigheten i ett pressmeddelande.

Fallet under april är det största som någonsin observerats.

"Samtliga sektorer i näringslivet och hushållen har bidragit till fallet, men kraftigast föll tjänstesektorn. Där har indikatorn fallit med 37,6 enheter och befinner sig nu på rekordlåga 47,8", heter det.

Den enskilda bransch som fallit mest i tjänstesektorn är hotell och restauranger där indikatorn hamnade på drygt 44. Konfidensindikatorn för bygg- och anläggningsverksamhet är den sektor som fortfarande är förhållandevis opåverkad av covid-19, enligt KI. Indikatorn föll med drygt sex enheter för att hamna på 93.

Hushållens indikator föll även den jämförelsevis mycket i april. Tillsammans med det stora fallet i mars har indikatorn sjunkit med mer än 25 enheter på två månader.


Nyheter från förstasidan

Epstein koordinerade smutkastningskampanj mot John Mearsheimer

Exponerade Israellobbyn redan 2006. Nu avslöjas Epsteins roll i försöket att ta heder och ära av den legendariske statsvetaren.0 

Ekonominyheter

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

20.000 dokument släppta. Statliga programledarens försvar: Har "absolut inte" haft gruppsex med 14-åriga flickor.0 Plus

Mer från Ekonomi

Tether hamstrar guld som en centralbank – medan bitcoin kraschar

Stablecoinjätten har blivit tung aktör på guldmarknaden.. Driver upp priset och klarar kryptoturbulensen genom sin investeringsstrategi.0 

Inflationen ligger still: "Oväntat"

Dödläget.. "De flesta prognosmakare hade räknat med att inflationen skulle fortsätta nedåt."0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur