Kulturmarxistiskt övergångsställe fick spolas bort direkt

Publicerad 13 juni 2021 kl 10.21

Utrikes. Politikerna i Åbo i Finland firade Pride genom att måla ett övergångsställe i regnbågens färger. Men bara efter en dag fick gayfärgerna sköljas bort på order av polisen, rapporterar Åbo Underrättelser.

Dela artikeln

Politikerdraget – som gick ut på att visa stöd för "mångfald" och "tolerans" och liknande – hyllades i media.

Kommunen meddelade att övergångsstället skulle fortsätta att användas som vanligt trots de nya färgerna.

Polisstyrelsen kunde dock konstatera att det strider mot vägtrafiklagen att täcka över eller förändra de vita ränderna på ett övergångsställe.

Bara timmar efter polisens beslut sköljdes färgerna bort, skriver Åbo Underrättelser.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 469277686


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 469277687


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Så här stor bostad har en 25-åring råd med i Stockholm

1,9 kvadratmeter.. "Har du inte föräldrar med kapital står du utanför – oavsett hur hårt du jobbar eller sparar."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

En av de främsta eldsjälarna för saken har avlidit. Jan Milld ägnade årtionden åt att bekämpa folkutbytet – när det var som allra tuffast.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Löftet: Ingen PK-mångfald i nästa Sagan om ringen-film. Regissören avfärdar "politiskt korrekt" rollbesättning.0