Bilsläpningar
Obs: Arkivbild.

Kvinna bands och släpades efter traktor

Publicerad 2 januari 2023 kl 17.17

Inrikes. En kvinna hittades kraftigt nedkyld och med livshotande skador vid skånska Tullstorp. Enligt uppgifter till Sydsvenskan ska hon ha bundits och släpats efter en traktor.

Dela artikeln

Två män i 50-årsåldern som befann sig på platsen greps och sitter nu häktade, misstänkta för mordförsök.

Kvinnan fördes med ambulans till sjukhus.

Händelsen inträffade den 29 december och troddes först vara ett sjukdomsfall, men nu har en utredning gällande mordförsök inletts.

Enligt uppgifter till Sydsvenskan ska de båda männen ha "använt traktorn som brottsverktyg mot kvinnan".

Åklagare Pia Björnsson, som leder förundersökningen, vill inte bekräfta uppgiften om traktorn.

– Vi misstänker att de har använt våld mot henne. Men jag kan inte gå närmre in på vad det är för våld vi misstänker, säger hon till Sydsvenskan.


"Omoralisk" klädsel, enligt araberna. Tonåringens ansikte permanent vanställt av huggen med glasskärvor.0 Plus

Varning för starka bilder! Ena kvinnan går till attack – men offret ger tillbaka med samma mynt.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Svenskt ja till att ta notan när Trump skickar vapen till Ukraina

"Sverige kommer att bidra", meddelar Tidögänget omedelbart. Skattebetalarna i Europa får stå för miljardkostnaderna, berättar nöjd Trump.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.