Kvinna fastnade i odjur

Publicerad 31 juli 2015 kl 11.47

Inrikes. En ung kvinna fastnade natten till igår i en av storsjöodjuret Birger-statyerna i Östersund, skriver polisen på sin hemsida.

Dela artikeln

Den aktuella statyn är utformad med en sittbrunn och en ratt så att barn ska kunna leka i den. Tydligen ville kvinnan prova på det hon med, men fastnade och kunde sedan inte ta sig ur statyn.

Enligt SVT fick brandkåren såga av ratten, därefter kunde kvinnan komma loss.

Birger-statyerna i Östersund, som av Östersundsposten beskrivs som "lekvänliga", placerades ut inför sommaren 2013.

Bakom initiativet med Birger-statyerna står Stadsparaden som ställt upp liknande statyer i andra städer. I Sundsvall är statyerna drakar, i Gävle Gävlebockar, i Umeå björklöv och i Falun Kårebockar.


Stor debatt i statsradion. Kallas för skattefinansierade marxister av schackexpert.0 Plus

Vetenskap

Stor svensk studie bekräftar fördomar. Höjda bidrag får bidragstagare att skaffa fler barn istället för att skaffa ett arbete, visar en undersökning från Inspektionen för socialförsäkringen.0 Plus

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0