Kvinnliga 50-plussare mest spelberoende

Publicerad 4 april 2019 kl 19.23

Ekonomi. Av 45.000 svenskar med allvarliga spelproblem är 64 procent kvinnor, rapporterar BBC. En studie från USA visar att det är så kallade babyboomers som är i farten.

Dela artikeln

Ungefär 1,5 procent av svenskarna har någon typ av spelproblem som skadar dem, medan ytterligare 3 procent befinner sig i riskzonen.

Till skillnad från poker och vadslagningsspel om sport och hästar sysslar kvinnorna i huvudsak med olika turspel, såsom enarmade banditer, bingo och kasinospel online.

En studie från USA visar att den kvinnliga överrepresentationen finns i åldersgruppen 45-64 år. En åldersgrupp som liksom i Sverige ofta gjort stora lättförtjänta pengar på bostadsmarknaden.

– Mer måste göras så att de mest utsatta på marknaden skyddas, säger civilminister Ardalan Shekarabi i en kommentar.


Nyheter från förstasidan

"Slaktaren från Kamerun" inför rätta till sist

Hela EU daltade i ett halvår – trots skräcken. Mannen åkte på Europaturné och slängde betongblock på folk från höga byggnader – först nu har han frihetsberövats.0 

Ekonominyheter

Riksbanken sänker styrräntan till 2 procent

Kan bli ännu än sänkning i år.. Men "läget i omvärlden är fortfarande mycket osäkert."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0