Kvinnodominerade samhällen våldsammare

Publicerad 3 april 2014 kl 12.33

Vetenskap.Enligt feministisk vetenskap som idag dominerar forskningsvärlden antas samhällen med fler män än kvinnor vara våldsammare. En nyligen publicerad studie från det universitet som har fostrat flest nobelpristagare, University of California, visar att så inte är fallet.

Gilla artikeln på Facebook

Undersökningen visar att nivån av våldtäkter, sexuella övergrepp och mord är lägre i samhällen med fler män än kvinnor. Konventionella evolutionsteorier förutsäger att män kommer att konkurrera våldsamt med varandra när endast ett begränsat antal män får chansen att föröka sig.

De flesta som utövar våld och drabbas av våld är män. Därför domineras den vetenskapliga diskursen av att ju fler män desto mer våld. Men antropologerna bakom rapporten visar att det inte finns något samband mellan våld och brist på kvinnor.

Sambandet förklaras med att män byter till en ickevålds-strategi när män finns i överflöd. Män tenderar att uppvakta kvinnor i syfte att bygga en långsiktig relation när utbudet är dåligt, menar en av medförfattarna i en intervju till Eurekalert.

Studien "Too many men: the violence problem?." är publicerad i Trends in ecology & evolution.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Expo-veteranens nya karriär. "Känns ibland som att hela mitt liv består av att göra polisanmälningar."0 Plus

Mer från Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut

Levde för 3,2 miljoner år sedan. . Ny 3D-rekonstruktion visar människans tidiga ursprung.0 

Kritiserade diagnosen utbrändhet går i graven

Unika svenska "sjukdomen" avskaffas.. Idag sjukskrivs 20.000 personer per år – nästan bara kvinnor – för "utmattningssyndrom".0 

KI-larmet: Fluorid i dricksvattnet gör barn dumma i huvudet

Gäller även vid låga halter, enligt nya svenska studien.. "Påverkar barnens verbala förståelse och förmågan att tolka och bearbeta sinnesintryck."0 

Vetenskap

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0