Mäklarna tror på stillastående priser 2020

Publicerad 1 januari 2020 kl 10.03

Ekonomi. Den senaste mäklarpanelen från Fastighetsbyrån visar att en majoritet av mäklarna tror på stillastående priser under 2020. Tre av tio tror på prisuppgång – och väldigt få på en nedgång.

Dela artikeln

På frågan "Vad tror du om prisutvecklingen på bostadsrätter i ditt område under 2020?" svarade 62 procent stillastående priser, 31 procent stigande priser och 7 procent sjunkande.

Motsvarande siffror för villapriserna är snarlika – 65 procent tror på stillastående priser, 33 procent på stigande och endast 2 procent på sjunkande.

– Prisnivåerna under 2019 har varit ovanligt stabila. Historiskt sett så är det få år där vi haft så små prisvariationer. Om inget oförutsett ekonomiskt eller politiskt händer så är det stor sannolikhet att 2020 kommer att se snarlikt ut, säger Johan Engström, vd på Fastighetsbyrån, i ett pressmeddelande.

Enligt honom kommer räntan som det ser ut att vara låg "under överskådlig tid", även om det kan bli enstaka höjningar, vilket håller efterfrågan uppe.

När det gäller bostadsrätter är det flest mäklare i Stockholm och Malmö som tror på prisuppgång och för villor är det flest mäklare i Stockholm, Malmö och Större ort som tror på prisuppgång.

– Ett tydligt trendbrott är att mäklarna i Stockholm är mycket mer optimistiska. När vi ställde samma fråga för ett år sedan var det under tio procent som trodde på prisuppgång och drygt en tredjedel trodde på prisnedgång. Nu tror nästan hälften på prisuppgång. Huvudstaden brukar gå i bräschen och möjligen kan optimismen och prisuppgångar sprida sig i landet under nästa år, säger Johan Engström.

På frågan "För vilka är bostadsmarknaden mest fördelaktig just nu" blev snittet 5,08 på en skala mellan 0 (köparna) och 10 (säljarna). Det kan jämföras med 5,17 när samma fråga ställdes i oktober och 4,03 i december 2018. På riksnivå minskar alltså fördelen för säljarna på bostadsmarknaden något.

Mäklarpanelen är en webbenkät som med jämna mellanrum skickas till Fastighetsbyråns ca 1.100 mäklare runt om i landet. Den senaste enkäten genomfördes 10-17 december 2019 och totalt svarade 461 personer.


"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Nya interaktiv karta visar snabba trenden. Även stora delar av Stockholm domineras nu av personer med utländsk bakgrund.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Krav på att HIV-smittade ska bli poliser

Experten rasar mot portningen från polisutbildningen. "Detta är en form av diskriminering – det är oerhört."0 

Ekonominyheter

Guldpriset rusar igen efter Trumps kupp

Nära nytt rekordpris – igen.. Kaoset på internationella scenen lockar fler investerare till trygga tillgången.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Ekonomi

Stockholmsbörsen väntas falla imorgon – men inte detta bolag

Trump skapar osäkerhet bland USA:s allierade.. Svenska jätten vinnare när Grönland kraschar förtroendet för amerikansk försvarsindustri.0 

Mjölk dyrare än läsk med Sveriges nya priser

"Mjölk gick om literpriset på läsk".. Senast det skedde var under Koreakriget på 1950-talet.0 

Coop höjde priserna mest under 2025

Stora skillnader mellan matkedjorna.. Så mycket ökade priserna under förra året.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0 

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0