Arkivbild.

Man knivhögg sin fru – ringde själv polisen

Publicerad 27 januari 2017 kl 06.52

Inrikes. Under natten till fredag fick SOS Alarm ett samtal från en man som uppgav att han knivhuggit sin fru. Den 44-årige mannen är anhållen för mordförsök och hans 39-åriga maka har förts till sjukhus där hon är nedsövd och vårdas för sina skador, uppger polisen.

Dela artikeln

Strax före klockan 00.30 natten till fredag fick SOS Alarm ett samtal från en man som uppgav att han knivhuggit sin fru. Flera polispatruller tillsammans med ambulans beordrades till adressen belägen utanför Strängnäs, rapporterar polisen.

Den 44-årige mannen greps under odramatiska former och den 39-åriga makan har förts till Mälarsjukhuset i Eskilstuna där hon är nedsövd och vårdas för sina skador. I bostaden fans även två barn som tagits om hand av socialtjänsten.

Mannen anhölls kl 04:54 och misstänks för mordförsök, uppger polisen.


Spektakulära nya fyndet. Nu ifrågasätts SVT-bilden av hur de allra första svenskarna såg ut.0 Plus

Egentligen är de intoleranta personer som spelar toleranta. Svenskar måste våga stå upp mot "galenskapen" och rasistanklagelserna, enligt tv-profilen.0 Plus

Ekonominyheter

Arbetslösheten närmar sig 10 procent

Dystra siffrorna.. Nu räknas 559.000 personer som arbetslösa i Sverige.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Utländska turister kan varken ta ut pengar eller använda "Swish". "De kan inte förstå hur det kan vara så svårt att få tag på kontanter."0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Hulk Hogan är död. Amerikanska wrestlingikonen har avlidit efter hälsorykten.0 

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0