Miljoner i presstöd till arabisk tidning

Publicerad 13 maj 2021 kl 12.05

Ekonomi. Nu beviljas en arabisk tidning – Al Kompis – 1,2 miljoner kronor i om året i presstöd, skriver Rebecca Weidmo Uvell i sin blogg. Men majoriteten av tidningens följare bor inte i Sverige utan i arabvärlden.

Dela artikeln

Al Kompis uppger sig vara landets största arabiska mediehus för arabisktalande i Sverige,

2013 trycktes tidningen i 30.000 exemplar som delades ut gratis, uppgav tidningen för Dagens Nyheter då.

På sidan påstår den sig ha 2 miljoner besök per månad och 2,2 miljoner följare på Facebook, vilket stämmer.

"Men det bor ju inte 2 miljoner arabisktalande i Sverige. Den absolut största majoriteten av deras följare bor alltså inte ens i Sverige, det säger sig självt. Är det då rimligt att en tidning som i huvudsak vänder sig till länder och boende utanför Sverige ska få presstöd?", skriver Rebecca Weidmo Uvell.

Enligt presstödsförordningen räcker det dock att 90 procent av den "abonnerade upplagan" är spridd i Sverige, för att tidningen ska räknas som en svensk tidning.


Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Ekonomi

Inflationen ligger still: "Oväntat"

Dödläget.. "De flesta prognosmakare hade räknat med att inflationen skulle fortsätta nedåt."0 

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 

Bloomberg: Kontantlösa Sverige sårbart vid konflikt med Ryssland

Riksbanken försöker fixa sårbarheter.. Men vid en konflikt med Ryssland framstår Sverige som extra sårbart.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0 

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0