"Mitt parti förtjänar inte sitt namn Liberalerna"

Publicerad 15 november 2022 kl 18.02

Inrikes. Den nytillträdde Luf-ordföranden Erik Berg, 24, är djupt missnöjd med Tidöavtalet och kräver vänsterliberala förändringar.

Dela artikeln

– Mitt parti förtjänar inte sitt namn Liberalerna, säger Erik Berg till Expressen.

Han säger till tidningen att särskilt Tidöavtalets minskning av så kallade kvotflyktingar "skär jävligt djupt" i hans "liberala hjärta". Att man "ger sig på kvotflyktingar", som är "världens mest skyddsbehövande personer".

Om Liberalernas partiledare Johan Pehrson säger Erik Berg:

– Han har mycket kvar att göra för att förtjäna mitt fulla förtroende.

För att få hans fulla förtroende måste bli Pehrson bli "mer liberal" och lyssna mer på ungdomsförbundet, som "vet vad liberalism är", enligt Erik Berg.

Johan Pehrson har efterträtt Romina Pourmokhtari som ordförande för Luf. Även Romina Pourmokhtari är väldigt vänster och bångstyrig, men henne fick man tyst på genom att ge henne en post som klimat- och miljöminister i den nya regeringen.


Nyheter från förstasidan


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.