Muslimsk tågpersonal ska få be på jobbet

Publicerad 10 december 2019 kl 13.47

Inrikes. MTR Nordic backar nu och meddelar att personal på pendeltågen visst ska få be på jobbet.

Dela artikeln

Det var i söndags som MTR Pendeltågen skickade ut ett mejl till personalen att de inte får utöva bön i företagets lokaler.

På obetald rast skulle de anställda i stället ha möjlighet att lämna arbetsplatsen för att be någon annanstans.

Men efter uppmärksamheten i media backar nu företaget.

– Det mejl till medarbetare inom MTR Pendeltågen som skickades i söndags borde aldrig ha skickats då det innehöll direkta felaktigheter kring rätten att be. Felaktigheter som väckt starka känslor och som gjort att medarbetare har känt sig diskriminerade. Jag ber å företagets vägnar om ursäkt för innehållet i mejlet, säger Henrik Dahlin, VD MTR Pendeltågen, i ett pressmeddelande.

Dahlin bedyrar också sin tro på mångkulturen, som han menar gör företaget starkare och bättre.

– Ingen inom MTR ska behöva känna sig diskriminerad på grund av sin tro. Vi är ett företag som välkomnar och är stolta över den mångfald som alla människor som jobbar hos oss representerar. Jag är övertygad om att mångfalden gör oss till ett bättre företag. Jag vill verkligen betona att alla anställda inom MTR har rätt att be när de är på rast, i våra lokaler eller på annan plats. Allt annat är fel i sak, fortsätter han.


Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0