Förra året avslöjades hur någon lyckats stjäla vapen inifrån regeringskansliet i Stockholm. Nu kommer ett annat larm, bokstavligen. Någon har stulit Försvarsmaktens militärfordon.
Det handlar om två stölder av den avancerade Terrängbil 16, eller "Galten", som försvunnit från ett förråd och skyddsobjekt i Enköping.
Stölden upptäcktes på onsdagseftermiddagen och ett rikslarm har utfärdats över hela landet.
Det mycket värdefulla pansarfordonet, som kostar 2 miljoner kronor styck, kan bland annat utrustas med Ksp 90, Ksp 58 och Mk 19 Granatspruta.
– Det är allvarligt – och ovanligt – att man stjäl den här typen av fordon, säger Försvarsmaktens pressekreterare Jesper Tengroth till SVT.
Rikslarm innebär att polisen och alla andra myndigheter uppmärksammats om händelsen, som rubriceras som grov stöld.