Någon på Danderyds sjukhus stjäl guld från patienterna

Publicerad 26 april 2025 kl 18.52

Inrikes. Efter en rad guldstölder på Danderyds sjukhus har polisen börjat patrullera i korridorerna, rapporterar Aftonbladet.

Dela artikeln

Hittills har omkring 50 patienter vittnat om att de blivit bestulna på guldsmycken under sin vårdtid.

Det rör sig om bland annat guldhalsband, armband, förlovningsringar och klockor. I vissa fall har smyckena bytts ut mot kopior i enklare material.

Många av de drabbade är äldre personer. Vissa av dem avled kort efter stölderna.

– Vi förstod att vi skulle förlora mamma. Hon dog dagen efter, det känns fruktansvärt att tänka på att hon bestals på sitt halsband när hon var i det tillståndet som hon var. Ibland drömmer jag mardrömmar om det, säger en anhörig till Aftonbladet.

Ingen misstänkt har ännu gripits.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Ökad riskbenägenhet, lägre empati... Nu slår forskarna larm om vanliga värktabletternas okända effekter.0 Plus

Nyheter från förstasidan

190.000 nya väljare nästa val

Nya medborgarskapen drar iväg. Ungefär varannan av alla utrikesfödda sympatiserar med Socialdemokraterna, enligt SCB.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.