Nigel Farage.

Nigel Farages succé: "Vi är oppositionen nu"

Publicerad 2 maj 2025 kl 17.57

Utrikes. Efter spektakulära nya valframgångar hävdar Nigel Farage att hans parti, Reform UK, nu har övertagit Tories roll som Storbritanniens verkliga oppositionsparti. Redan före valet visade opinionsmätningar att reformpartiet nu är det största i Storbritannien.

Dela artikeln

Farage talade ut efter en mycket knapp seger i fyllnadsvalet i Runcorn och Helsby, där Reform UK besegrade Labour efter att ha mer än fördubblat sitt stöd sedan 2024.

– Vi har tagit oss djupt in i Labour-väljarnas fästen och även gått starkt i delar av de konservativa områdena. Efter denna kväll är det uppenbart att vi är den största oppositionen i landet, sa Farage på en presskonferens i Runcorn, enligt The Guardian.

Partiet lyckades också vinna det nyinrättade borgmästarvalet i Greater Lincolnshire med en stor majoritet på 44.000 röster, och har vunnit över 23 kommunfullmäktigeplatser. Samtidigt förlorade Labour 10 platser, medan de konservativa förlorade sju.

Reform UK:s framgångar, som även har setts i partiets kraftigt ökade stöd i nationella opinionsmätningar, har lett till oro bland etablerade partier. Labourledaren Keir Starmer medger att hans parti inte hade lyckats möta väljarnas krav på förändring och lovar att agera snabbare för att genomföra de förändringar som han menar behövs.

Farage betonar att hans parti är på väg att bli en ledande politisk kraft och att Reform UK nu är ett reellt alternativ till både Labour och de konservativa. Han hävdar att partiets framgångar visar på ett växande missnöje med de etablerade partierna och deras politik, särskilt i frågor som invandring och de stigande levnadskostnaderna.

De konservativa har däremot haft en tuff natt och i flera valkretsar, som Greater Lincolnshire och västra England, har partiet fått se sig slagna av Reform UK.


Nyheter från förstasidan

USA: Berlinmuren är tillbaka

"Tyskland har återuppbyggt den". Efter beskedet om AFD skärper Vita huset tonen mot auktoritära styret i Berlin.0 

Ekonominyheter

Vindkraftsindustrin driver "Uppsala universitets" politikerkurs i att slösa pengar på vindkraft

Skickar skattepengarna till Luxemburg.. Experten: "Det handlar inte om elproduktion. Det handlar om att flytta pengar utan att betala skatt".0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.