"Migrationspoliser" ska stoppa våldet på asylboenden

Publicerad 8 maj 2015 kl 10.14

Inrikes. Efter en rad våldsincidenter på asylboendena i Halland lanserar polisen nu en innovativ satsning. Så kallade migrationspoliser sätts in för att bevara lugnet bland invandrarna från tredje världen.

Dela artikeln

Två migrationspoliser kommer från och med i sommar att vara på plats på asylboendet i Spenshult, som öppnar i början av juli.

– Vi hoppas att vi med hjälp av våra nya migrationspoliser kan bygga upp en positiv relation mellan polisen, personalen och de boende, säger Peter Öhrn som är ansvarig för det brottsförebyggande arbetet på Hallandspolisen, till Halmstad 7 Dagar.


Nyheter från förstasidan

Nya ÖB skippar Pride

Tecknet i tiden. Föregångarna dansade och sjöng och var extremt engagerade i woke-jippot.0 

Ekonominyheter

Arbetslösheten närmar sig 10 procent

Dystra siffrorna.. Nu räknas 559.000 personer som arbetslösa i Sverige.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Utländska turister kan varken ta ut pengar eller använda "Swish". "De kan inte förstå hur det kan vara så svårt att få tag på kontanter."0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Hulk Hogan är död. Amerikanska wrestlingikonen har avlidit efter hälsorykten.0 

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0