Asylkaoset
Araber väller in i Europa och Sverige.

Nya siffran: 2.000 invandrare väller in i Sverige varje dag

Publicerad 18 september 2015 kl 14.13

Inrikes. 2.000 invandrare från tredje världen väller just nu in i Sverige varje dag. Den kraftiga ökningen av antalet invandrare gör att Migrationsverket ser över sina prognoser över antal asylsökare i år.
– Den siffran kan komma att revideras uppåt, säger Migrations­verkets presstalesman Pierre Karatzian.

Dela artikeln

2.000 invandrare från tredje världen väller just nu in i Sverige varje dag, det säger Migrations­verkets presschef Fredrik Bengtsson till Aftonbladet. Nu flaggar Migrations­verket för att man kommer behöva ta till "oortodoxa lösningar" för att hitta plats för alla att bo på.

– Det är klart, kommer det 2.000 personer per dag så kan det bli aktuellt med oortodoxa lösningar, säger han.

Några av de alternativ Migrations­verket överväger är att sätta upp tält eller låta asylsökarna bo på båtar.

Omkring hälften av invandrarna söker sig vidare till Finland, medan den andra halvan försöker få asyl i Sverige. Den tidigare prognos över antalet asylsökare som myndigheten trodde skulle komma till Sverige i år var 66.000 till 80.000, en siffra man inte längre tror på.

– En ny prognos kommer i oktober och vi har signalerat att den siffran kan komma att revideras uppåt, säger Migrationsverkets presstalesman Pierre Karatzian till Fria Tider.

Han säger också att situationen är "ansträngd" och att Migrationsverket dammsuger Sverige på lägenheter och andra lokaler att stoppa in asylsökarna i.

– Hittills i år har 59.000 ansökt om asyl och situationen är ansträngd. Myndigheten är i så kallat stabsläge och vi arbetar nu med att fördela resurser mellan olika regioner, säger han.

Sammanlagt finns just nu nästan 100.000 människor inskrivna i Migrationsverkets mottagningssystem, en siffra som ökar när fler ansöker om asyl och minskar när asylsökarna får beslut om huruvida de får stanna eller ej.


Utpressades – tills hon försökte ta sitt liv. Nu misstänks sju personer från bland annat Afghanistan, Rumänien och Irak för dådet.0 Plus

Stor debatt i statsradion. Kallas för skattefinansierade marxister av schackexpert.0 Plus

Nyheter från förstasidan

SVT anmäls för att ha sparkat GW för rasutspel

Det luktar censur, enligt Academic Rights Watch. "En repressalie mot GW Persson för att han använt sin yttrandefrihet på ett sätt som inte behagat SVT."0 

Ekonominyheter

Gängen tar över allt större del av ekonomin

Driver apotek, bygger vägar och styr i vården.. Den kriminella ekonomin uppskattas nu omsätta upp till 150 miljarder kronor.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Jan Björklund blir riksmarskalk

Tidigare L-ledaren utses till hovets högste tjänsteman.. "Jag är mycket hedrad över förtroendet från Kungen."0 

SD:s mesiga återvandring får kritik: "Bör helt sonika skickas hem"

Politikernas hårda omdöme i Aftonbladet.. "Återvandringsbidrag bör riktas till invandrare som hunnit bli medborgare".0 

Åkesson om varför SD inte ändrar något: "För krångligt"

"Jag är frustrerad över den svenska lagstiftningsprocessen".. Erkänner uteblivna resultatet – men skyller allt på "den svenska förvaltningstraditionen" i ny DN intervju.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0