Frias för näthat mot feminister

Publicerad 29 september 2015 kl 11.32

Inrikes. En 27-årig man kommenterade hätskt en krönika på sajten Nyheter24. Ofredande enligt tingsrätten. Grovt språkbruk – men inget brottsligt enligt hovrätten, som nu frikänner mannen.

Dela artikeln

I mars förra året publicerades en krönika av en feministskribent på den vänsterorienterade sajten Nyheter24. En 27-årig man valde att kommentera artikeln via Facebook under ett alias. Kommentarerna innehöll sexistiska anspelningar och våldsbeskrivningar vilket resulterade i att han åtalades för ofredande.

"Det bästa man kan göra för jämställigheten i Sverige är att gå ut med ett basebollträ och slå ihjäl sexistiska feministkräk", löd en av mannens formuleringar.

Den åtalade mannen erkände att han låg bakom kommentarerna men menade att han inte begått någon brottslig gärning. Enligt honom själv ville han bara väcka debatt.

Stockholms tingsrätt kom fram till att en av kommentarerna inte angrep någon speciell mottagare vilket ledde till att den ogillades men en annan kommentar ansågs vara riktad mot den kvinnliga skribenten och tillräckligt hänsynslös. Den fälldes han således för.

Tingsrätten straffade honom med dagsböter och skadestånd men 27-åringen överklagade och Svea hovrätt gav honom i måndags rätt.

Hovrätten slår fast att 27-åringen använt sig av ett mycket grovt språk men påpekar samtidigt att det rör sig om en enstaka kommentar som postats i syfte att väcka debatt. Domstolen finner sammantaget inte att kommentaren motsvarar ett sådant hänsynslöst beteende som lagen kräver och frikänner därför mannen från ofredande.

En nämndeman i hovrätten var oenig och ville fastställa tingsrättens fällande dom.


Nyheter från förstasidan

Politisk korrekthet, Ukraina och elbilar – här är satsningarna i EU:s nya budget

”Slutet för EU:s gemensamma projekt”. Nya regler allt mer inriktade på att läxa upp medlemsstater som bryter mot "rättsstatens principer".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Våldsamma upplopp efter brutal attack mot pensionär. Dådet har fått tusentals spanjorer att organisera sig – och kräva upprättelse.0 Plus

Mer från Inrikes

Hemligt hur många som får vittna anonymt

Ingen vet hur ofta nya lagen används.. Sedan januari i år är det möjligt att vittna anonymt i svenska rättegångar.0 

Näringslivsikonen Percy Barnevik död

Förre ABB-bossen fick en stroke.. Känd för pensionsuppgörelse på 900 miljoner kronor.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0 

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0