NYRIK: Jan Emanuel Johansson gjorde 2010 en vinst på en kvarts miljard kronor – helt på de svenska skattebetalarnas bekostnad.

Jan Emanuel (S) driver asylboende utan tillstånd

Publicerad 24 februari 2016 kl 17.25

Inrikes. Den brottsdömde välfärdsentreprenören Jan Emanuel Johansson är återigen i blåsväder. Nu visar det sig nämligen ännu en gång att S-profilen utan tillstånd driver ett HVB-hem för så kallade ensamkommande flyktingbarn, rapporterar Aftonbladet.

Dela artikeln

Det är Inspektionen för vård och omsorg, IVO, som slår larm om Jan Emanuelsgården i Norrtälje.

Enligt myndigheten har boendet, som drivs av Jan Emanuel Johanssons skattefinansierade asylbolag Hoppetgruppen AB, inte tillstånd att ta emot ensamkommande.

”Hoppetgruppen AB saknar tillstånd för verksamheten trots att de enligt IVO:s bedömning bedriver HVB-verksamhet där barn ges stadigvarande heldygnsvård”, skriver IVO i sitt beslut enligt Aftonbladet.

Myndigheten kräver att det skattefinansierade bolaget ska avbryta sin verksamhet med så kallade flyktingbarn före den 1 mars.

Vid en oanmäld inspektion den 21 december förra året framkom att det bodde sju ensamkommande på Jan Emanuelsgården. Räddningstjänsten i Norrtälje hade då slagit larm om att det pågick en olaglig verksamhet i huset. 

Det har tidigare uppmärksammats att Jan Emanuel Johansson olovligen drivit boenden för ensamkommande i andra delar av landet, enligt Aftonbladet.

Jan Emanuel Johansson, som är före detta riksdagsledamot för S, dömdes år 2013 för ekobrott som begåtts i ett annat välfärdsbolag.

Han blev känd genom tv-programmet ”Expedition: Robinson” 2001 och har med hjälp av de rätta politiska kontakterna byggt upp en privat, skattefinansierad koncern som främst driver ungdomshem.

När Johansson sålde flera av företagen 2010 blev han förmögen och gjorde, 38 år gammal, en vinst på runt en kvarts miljard kronor. Allt finansierat av svenska skattebetalare.


Ekonominyheter

Gurun förklarar varningen: Svenska miljardärer sämst i världen

Stor majoritet klassas som rena parasiter. . "Sverige rankas som värst", bekräftar finansprofil bakom miljardärsindex.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Expo-veteranens nya karriär. "Känns ibland som att hela mitt liv består av att göra polisanmälningar."0 Plus

Mer från Inrikes

Kräver krafttag mot gnagare som tar över. Växande hälsorisk för befolkningen och ett hot mot "Malmös attraktivitet som stad".0 

Sverige ska finansiera Ukrainas äldrevård

Tidöregeringens nya satsning.. Ska "främja ett framtida ukrainskt EU-inträde".0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0