Mässlingsutbrottet växer – nu 22 konstaterade fall

Publicerad 8 januari 2018 kl 14.05

Inrikes. Utbrottet av mässling som började den 10 december fortsätter och nu har ytterligare tre personer insjuknat. Det meddelar Västra Götalandsregionen på måndagen.

Dela artikeln

Antalet personer som insjuknat i det aktuella mässlingsutbrottet i västra Sverige växer och nu handlar det om sammanlagt 22 fall.

Smittspridningen har skett såväl inom vården som i övriga samhället.

– Vi kan i dag måndag 8 januari konstatera ytterligare tre fall av mässling. Det är nu totalt 22 fall som kommit till vår kännedom, säger Thomas Wahlberg, smittskyddsläkare i Västra Götalandsregionen.

"Mässling är den mest smittsamma sjukdomen vi känner till. Smittan är luftöverförd och kan ske när man befinner sig i samma lokal som en person med mässling i smittsamt skede, såsom akutmottagningar och andra vårdenheter", heter det i ett pressmeddelande.

– I nuläget bedömer vi att nya fall av mässling kan dyka upp 18 dygn efter senast möjliga smittotillfälle. Det innebär att fler fall sannolikt kommer att dyka upp inom närmsta veckorna, säger Thomas Wahlberg.

Som Fria Tider tidigare rapporterat ska det ha varit en mycket sjuk utländsk man som startade mässlingsutbrottet i Göteborg.


Varningen: Radera omedelbart. Gör hemliga ljudinspelningar var femtonde minut och skickar dem vidare till okänd ort.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Video: Här bränns prideflaggorna i Borås

Samlas in och eldas upp – metodiskt. De ligger bakom kuppen som får lokalpolitikerna att se rött.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0