Angela Merkel.

Merkels parti: Utvisa flyktingar som inte erkänner Israel

Publicerad 8 januari 2018 kl 20.38

Utrikes. Vad är egentligen värst – att begå grova brott som våldtäkt eller att inte erkänna staten Israel? Det kan man fråga sig när Angela Merkels tyska regeringsparti nu lägger fram ett förslag som ska göra det möjligt att utvisa antisemitiska araber.

Dela artikeln

Enligt lagförslaget, som kommer från Merkels parti CDU och systerpartiet CSU, ska grunden för den så kallade integrationen av invandrare vara en "absolut acceptans av det judiska livet".

Detta inbegriper också ett absolut krav på att stödja statsbildningen Israel.

"Den som avvisar det judiska livet i Tyskland eller ifrågasätter Israels rätt att existera har ingen plats i vårt land", lyder en av formuleringarna enligt Die Welt.

Vidare vill de kristdemokratiska maktpartierna göra det möjligt att utvisa alla utlänningar som ger uttryck för denna typ av "antisemitiskt hat".

– Vi måste resolut motsätta oss antisemitism från migranter med arabisk bakgrund och från afrikanska länder, säger Stephan Harbarth, vice ordförande för CDU/CSU-fraktionen i förbundsdagen, till Die Welt.


Stor debatt i statsradion. Kallas för skattefinansierade marxister av schackexpert.0 Plus

Vetenskap

Stor svensk studie bekräftar fördomar. Höjda bidrag får bidragstagare att skaffa fler barn istället för att skaffa ett arbete, visar en undersökning från Inspektionen för socialförsäkringen.0 Plus

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Utrikes

Vita huset kräver att Netanyahu benådas för korruptionen

Föreslås slippa åtal för allt.. Misstänks för mutbrott, bedrägeri och förtroendebrott under rättegång i Israel.0 

Talar ut om sitt brutala mord: "För Israel!". Nu kritiseras media för att ha publicerat intervjuerna med gärningsmannen.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0