Arkivbild.

Ikea satsar en miljard på flyktingar

Publicerad 24 december 2019 kl 15.18

Inrikes. Ikea lägger nu över en miljard kronor på att hjälpa så kallade flyktingar att komma in på arbetsmarknaden, uppger Dagens industri.

Dela artikeln

Det är Ikea som bestämt sig för att satsa mer är en miljard kronor på så kallad integration och flyktingar.

Syftet är att så många "flyktingar" som möjligt ska börja jobba och försörja sig själva.

Satsningen presenterades under UNHCR:s första Global Refugee Forum i Genève.

Enligt Ikea är invandringen inte bara en uppgift för regeringar att hantera, utan även för den privata sektorn och civilsamhället.

– Vi vill bidra till att ändra berättelsen om flyktingar. Den tenderar ofta att fokusera på problem, medan vi vet att det är hårt arbetande människor och vi vill bidra till att de blir del av samhället, säger Per Heggenes, vd för Ikea Foundation, till Di.

Företaget tar också emot 2.500 flyktingar i flera länder och ger dem jobb- och språkträning, så att de kanske kan få jobb inom Ikea eller något annat företag. 25 procent av dem som deltar får jobb på Ikea.


Varning för starka bilder! Ena kvinnan går till attack – men offret ger tillbaka med samma mynt.0 Plus

Ekonominyheter

Arbetslösheten närmar sig 10 procent

Dystra siffrorna.. Nu räknas 559.000 personer som arbetslösa i Sverige.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Efter adoptionsskandalen. "Det handlar om barnhandel, förfalskningar, tjänstefel och andra grova brott."0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Unga svenska män går med i ortodox kyrka – inspirerade av Jordan Peterson. Ortodoxa församlingen i Överkalix lockar plötsligt många.0