Skolattacken i Varberg
Klippet som den misstänkte ska ha delat på Facebook, enlig vänsterextrema Expo.

Yxman attackerade elever – "delade bild på skolmördare"

Publicerad 28 januari 2021 kl 17.42

Inrikes. En 25-årig man har gripits för en yxattack mot en skola i Varberg i morse. Enligt vänsterextrema Expo hade mannen delat ett klipp på skolmördaren Anton Lundin Pettersson.

Dela artikeln

Det var strax efter klockan 10 på torsdagen som en man beväpnad med yxa och kniv gick till attack mot Peder Skrivares skola i Varberg.

Gärningsmännen hade gula arbetskläder på sig samt en svetshjälm på huvudet, enligt polisens hemsida.

Först uppgavs att en elev blivit knivskuren i handen, men senare säger polisen att eleven skadats av yxan.

Polisen har hittat en yxa, en kniv samt en hjälm med visir på skolområdet. Därefter hittades också kläder som påminner om förövarens på en parkering vid platsen.

Polisen kunde senare gripa en 25-årig man misstänkt för dådet.

Enligt GT ska gärningsmannen strax innan händelsen ha delat ett klipp på skolmördaren Anton Lundin Pettersson på sin Facebook, något vänsterextrema Expo var först att rapportera om. Därefter satte han eld på ett soprum vid sin lägenhet och tog sig till skolan.

Han påstås också ha publicerat en stor svensk flagga med texten "Våga vara STOLT SVENSK och det är fan inget att skämmas över".

Det sista han delade var Pink Floyds låt "Goodbye cruel world", som lyder "Farväl grymma värld, jag lämnar dig i dag", skriver GT.

Lokalpolisområdeschefen Anders Wiss känner dock inte till något "hatbrottsmotiv" i utredningen just nu.

– Han har konfronterat två elever i någon form av kafeteria, en av dem blir skadad i handen av gärningsmannen. Han lämnar sedan skolan springandes, säger Wiss till GT.

Enligt GT har mannen erkänt händelsen, men motivet är ännu oklart.

25-åringen är delgiven misstanke om grov misshandel, grov mordbrand, grovt olaga hot, förberedelse eller försök till grov misshandel samt förberedelse alternativt försök till grov mordbrand.

Enligt Expo är mannen inte känd från "högerextrema kretsar", men är tidigare dömd för mordbrand.

Anton Lundin Pettersson dödade tre personer med ett svärd på den invandrartäta Kronans skola i Trollhättan i oktober 2015. I ett avskedsbrev skyllde han attacken på invandringen.


Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Nyheter från förstasidan

Cyklon drar in från Polen

Ovädret sätter punkt för högsommaren. "Dagarna med 25–30 grader är borta".0 

Ekonominyheter

Arbetslösheten närmar sig 10 procent

Dystra siffrorna.. Nu räknas 559.000 personer som arbetslösa i Sverige.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Nya siffrorna från Migrationsverket. Fortfarande inga tecken på minskad invandring – efter nästan tre år av "paradigmskifte".0 

Mer från Inrikes

Tysk demokrati: Husrannsakan hos samma AFD-politiker – 22 gånger

"Det här är riktad terror mot oppositionen".. Genomsökte även AFD-politikerns dementa mors rum på äldreboendet och förhörde henne.0 

Zelenskyj backar från lag om korruption – när parlamentet är på sommarlov

Påstås ge upp tidigare planerna.. Men den motvilliga reträtten öppnar för kryphål – under semestern.0 

EU hotar införa nytt förbud mot bensin- och dieselbilar – redan 2030

Kan träda i kraft om bara fem år.. Kommissionen väntas presentera det formella förslaget i slutet av sommaren. 0 

"Över 12.000 svenska barn kan inte simma"

Men DN:s påstående ifrågasätts.. "Har ni någonsin träffat en svensk tonåring som inte kan simma?"0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Hulk Hogan är död. Amerikanska wrestlingikonen har avlidit efter hälsorykten.0 

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0