Annie Lööf.

Annie Lööf slutar som politiker

Publicerad 20 februari 2023 kl 15.33

Inrikes. Den tidigare C-ledaren Annie Lööf avslutar sitt riksdagsuppdrag – "och därmed sätter jag punkt för mitt liv i den nationella politiska hetluften", skriver hon på Facebook.

Dela artikeln

Annie Lööf blickar tillbaka till när hon som 23-åring för första gången valdes till riksdagen och blev den yngsta ledamoten i kammaren.

"Jag kunde inte i min vildaste fantasi då förstå vilken spännande livsresa som tog fart. Jag är så tacksam över alla som trott på mig och gett mig förtroendet under alla dessa år, givetvis som partiledare, men också som folkvald riksdagsledamot. Så innerligt tacksam, det har varit mitt livs ära!" skriver hon.

Vad som väntar framöver tycks ovisst.

"Nu är jag veteran, eller före detta politiker, och ett nytt kapitel i mitt liv tar sin början. Lika nyfiken på vad som väntar, som jag var hösten 2006 när jag gick på Riksgatan mellan de stora riksdagshusen, lika nyfiken framåt är jag idag när jag går där", skriver Annie Lööf.


"Omoralisk" klädsel, enligt araberna. Tonåringens ansikte permanent vanställt av huggen med glasskärvor.0 Plus

Portabel "skyddskupol" skyddar styrkorna på marken. Samtidigt storsatsar Sverige på föråldrade amerikanska Patriot-system.0 Plus

Varning för starka bilder. Matar yxslag mot äldre mannens huvud under rånet.0 Plus

Nyheter från förstasidan

"Antisemiten Greta" förs till israelisk domstol

Detta händer nu med gripna svenskan. Försvarsministern arrangerar filmvisning för "antisemiten Greta och hennes Hamas-stödjande vänner".0 

Ekonominyheter


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.