Vittoriacossa/CC-BY-SA

Expert varnar för våldsamheter mellan romer och syrier

Publicerad 5 oktober 2013 kl 16.23

Utrikes.Experter i Bulgarien anser att risken är stor att romer och asylinvandrare från Syrien ska drabba samman i strid om bulgarernas skattepengar.

Gilla artikeln på Facebook

Infödet av asylinvandrare från Syrien till Bulgarien har utlöst spänningar inom landets romska minoritet. Detta kan komma att provocera fram våldsamheter i Bulgariens huvudstad Sofia, eftersom romerna ser invandrarna som konkurrenter om bidrag.

- Jag förväntar mig att de första sammandrabbningarna i Sofia kommer att äga rum mellan romer och syriska flyktingar eftersom romerna känner sig hotade när man står inför ett ökande antal hungriga människor, som inte har några kläder, inte har någonting... Men en del av dessa människor har massor av pengar. Hur kom de över gränsen med så mycket pengar? Hur lyckades de sälja allt i Syrien - allt är i ruiner där, sade Ivan Bojadzjiev, bulgarisk expert på antiterrorism och nationell säkerhet, enligt Novinite.

Bojadzjiev varnade folk för att hyra ut sina hus till invandrare eftersom de snart inte kommer att kunna betala sina räkningar. Experten lade också till att risken är stor att det finns syrier som är kriminella.

Bulgarien är inkörsporten till EU för illegala invandrare som olagligt tar sig in från Turkiet. Landet har en kapacitet att ta emot 5 000 asylinvandrare. Den siffran överskreds förra veckan och företrädare för Bulgarien varnar för att landet kan bli tvingade att härbärgera så många som 10 000 syrier vid årets slut.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Ekonominyheter

Riksbanken sänker styrräntan till 2 procent

Kan bli ännu än sänkning i år.. Men "läget i omvärlden är fortfarande mycket osäkert."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Utrikes

Iran: Inga samtal förrän Israel slutar bomba

Beskedet.. "Israel försöker dra in andra länder och sprida elden."0 

Trump: Beslut om Iran inom två veckor

Nya beskedet.. "Betydande chans till förhandlingar."0 

Amerikanska översten: Trump är köpt av judiska oligarker

Kontroversiella analysen.. "De satte Trump vid makten mot löftet att förinta Iran."0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0 

Vasaskeppets "lillasyster" hittad utanför Finland . Förliste 1651 – och beskrivs som mindre och snabbare syskon.0