Forskare: Menskonst ska rädda miljön

Publicerad 8 april 2014 kl 06.22

Inrikes.Mens- och genusforskaren Josefin Persdotter vid Institutionen för sociologi och arbetsvetenskap på Göteborgs Universitet skriver i en debattartikel på SVT Debatt att det behövs mer så kallad fittkonst.

Gilla artikeln på Facebook

På så sätt, menar Persdotter, kan en rad samhällsproblem, alltifrån miljön och global tillväxt till svenska skolans fallande resultat, lösas.

"Menstruation är inte en privat, personlig angelägenhet utan en fråga för samhället i stort. Som så många feminister sagt före mig: det personliga är politiskt. Det som ses som det allra mest privata, hemliga och pinsamma, är i själva verket en stor och viktig samhällsfråga", skriver hon och tillstår att "mens är en miljöfråga","utbildningsfråga" och "global tillväxtfråga".

Genom att dekonstruera mensen med hjälp av konst ska synen på mens i det offentliga rummet ändras.

"Vi vill försöka förändra – om än bara lite – hur människor talar om och förhåller sig till mens. Vi vill skapa plats för mens i det offentliga, skapa samtal om mens. [...] Fotografier av tjejer som blöder igenom, en video på mensblod som bildar vackra former i vatten, och servera sig rödvin från skrevet", förklarar Persdotter.

Utställningen, kallad "Period Pieces", kommer att ställas ut på Döbelnsgatan i Stockholm, sista helgen i april, i samverkan med andra genuskonstnärer, med gratis inträde.

Persdotter skriver i svar till luttrade skattebetalare i SVT:s kommentarsfält att konsten inte är skattefinansierad. Dock är hennes doktorandstjänst i genusvetenskap vid Göteborgs Universitet det. Persdotters forskning har inriktning mot mot bland annat just "menstruation" och hon skriver just nu en doktorsavhandling i ämnet "menstruell mening", enligt institutionens sajt.

Läs också:
Allmänheten ingrep när kvinna sprejade underliv på vägg: Men det var skattefinansierad "fittkonst"
Feministisk snöröjning hotar Stockholm: Dagis och busshållplatser ska plogas FÖRE vägarna – annars ”gynnas män”
Feminist med ”kisstratt” hemsöker herrtoaletter i Stockholm


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Uppgifter från Netanyahu bakom IAEA-rapport som påstår att Iran utvecklar kärnvapen

Omstritt sanningsvittne bakom organets nysläpp. Men rapporten hotar ändå att torpedera Donald Trumps försök att skapa fred i Mellanöstern.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Febrila aktiviteten. IS-terroristen Osama Krayem påstås bli sommarpratare – för att han "inte är sverigedemokrat".0 Plus

Mer från Inrikes

Supande boomers problem för hemtjänsten

Fler äldre dricker för mycket.. Nu varnar Socialstyrelsen för aggressivitet och krav på alkoholservering.0 

Flyr i batik när polisen stormar asylförvaret

Kvinnornas panik när ordningsmakten slår till.. Nattliga besökarna flyr med sina tillhörigheter – i ett moln av tårgas.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Orwells "1984" förses med varningstext. Nyutgivning av Orwells klassiker blir av trots allt.0 

I kväll landar svenska röda stugan på månen. Sanningens ögonblick för konstnären Mikael Genberg.0