Nordea sparkar 6.000

Publicerad 26 oktober 2017 kl 08.40

Ekonomi. Storbanken Nordea gör sig av med 6.000 anställda och konsulter i Norden. Detta för att stärka sin konkurrenskraft, skriver man i sin tredje delårsrapport.

Dela artikeln

Var tionde anställd berörs av Nordeas nya nedskärningar och det gäller personal i hela Norden, där företaget har närmare 32.000 anställda.

"För att säkra vår långsiktiga konkurrenskraft planerar vi att minska antalet anställda och konsulter med minst 6.000, varav cirka 2.000 är konsulter", skriver Nordeas vd Casper von Koskull i rapporten.

Enligt von Koskull har Nordea genomgått en transformation i nästan två år, där man bland annat ökat sin kapacitet i riskhantering och även investerat i teknik som exempelvis bankplattformen, digitala banktjänster och anpassning av IT-system. Detta har drivit kostnader och lett till en ökning i långfristiga löpande kostnader. Men de har dock gjort banken avsevärt mer motståndskraftig, menar han.

"Eftersom investeringarna börjar bära frukt som förväntat är det dags att gå in i nästa fas där vi ser att vi strukturellt kan få ner kostnaderna och öka effektiviteten. Denna omställning kräver ett kompetensskifte bland våra medarbetare", skriver Casper von Koskull.

Han påpekar även att det finns ökande geopolitiska risker och obalanser i ekonomin, de senare främst i fastighetssektorn. 

"Vi är fortsatt avvaktande på vissa områden där vi ser prisnivåer som skulle kunna vara ohållbara, något som gör att vi växer långsammare än marknaden på dessa områden", säger von Koskull.

Nordeas rörelsevinst för tredje kvartalet 2017 landar på 1.090 miljoner euro, eller runt 10,6 miljarder kronor. Under samma period förra året blev vinsten 1.148 miljoner euro.


Nyheter från förstasidan

Flyttade hem till Sydkorea efter 55 år som adopterad i Sverige

"Skönt att se ut som alla andra". Samtidigt växer frågorna om Ulf Kristerssons inblandning i olagliga adoptioner från Asien.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Febrila aktiviteten. IS-terroristen Osama Krayem påstås bli sommarpratare – för att han "inte är sverigedemokrat".0 Plus

Mer från Ekonomi

Gurun förklarar varningen: Svenska miljardärer sämst i världen

Stor majoritet klassas som rena parasiter. . "Sverige rankas som värst", bekräftar finansprofil bakom miljardärsindex.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

I kväll landar svenska röda stugan på månen. Sanningens ögonblick för konstnären Mikael Genberg.0 

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0